Rozstępy na brzuchu – czy da się je usunąć?

rozstępy na brzuchu

Nawet 90% kobiet po ciąży zmaga się z rozstępami na brzuchu, piersiach czy pośladkach. Trudno jest uniknąć rozwoju rozstępów, zwłaszcza po ciąży, a jeszcze trudniej się je leczy. Sprawdzoną metodą jest laserowe usuwanie rozstępów, ale czy rzeczywiście jest ono skuteczne? Czy laser sprawi, że nieestetyczne prążki staną się całkowicie niewidoczne? Wyjaśniamy, jak się pozbyć rozstępów na brzuchu.

Przyczyny powstawania rozstępów na brzuchu

Rozstępy mogą się rozwinąć praktycznie na każdym obszarze ciała. Mają tendencję do tworzenia się na obszarach, gdzie gromadzi się najwięcej tkanki tłuszczowej, a skóra jest cienka i delikatna. Rozstępy mogą również pojawić się na obszarach, gdzie wzrost mięśni jest największy, takich jak bicepsy. Obserwuje się je na piersiach, plecach, pośladkach, udach. Najczęściej jednak występują na brzuchu u kobiet po porodzie.

Rozstępy na brzuchu powstają na skutek intensywnego i szybkiego rozciągnięcia się skóry. Włókna kolagenowe odpowiedzialne za elastyczność skóry pękają i powstają uszkodzenia w postaci podłużnych prążków na skórze, które na początkowym etapie są czerwone lub różowe, a z czasem jaśnieją i stają się białe lub srebrne.

Laserowe usuwanie rozstępów na brzuchu

Laseroterapia to najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna metoda usuwania rozstępów na brzuchu. Pobudza procesy regeneracyjne w skórze i dzięki temu umożliwia całkowitą redukcję niechcianych zmian skórnych. Spośród laserów leczących rozstępy dostępnych w katowickiej Klinice Miracki, znajduje się laser frakcyjny Alma Harmony iPixel. Laser intensywnie stymuluje produkcję kolagenu i elastyny w warstwie podskórnej, znajdującej się pod tkanką bliznowatą. Wielokrotne zabiegi upodobniają rozstęp do otaczającej go skóry, dzięki czemu zmiana spłyca się, a z czasem staje się praktycznie niewidoczna.

Procedura zabiegowa polega na wykonaniu termalnych mikrourazów kontrolowanych, mających postać punktów. Wszystkie okoliczne tkanki pozostają nienaruszone. iPixel to laser frakcyjny ablacyjny, a więc narusza zewnętrzną warstwę skóry, poprzez odparowanie wody, czego efektem jest złuszczenie naskórka. Podczas zabiegu skóra chłodzona jest zimnym strumieniem powietrza, co łagodzi ewentualne dolegliwości bólowe, niweluje dyskomfort i zmniejsza podrażnienia. Procedura trwa od 30 minut do godziny. Skóra po zabiegu jest zaczerwieniona, ale szybko się goi i zanik rozstępów na brzuchu można zauważyć już po kilku dniach.

Czy da się usunąć rozstępy po ciąży?

Mimo że rozstępy na brzuchu są rodzajem blizn (trwałych uszkodzeń skóry) ich usunięcie, a raczej zredukowanie, jest jak najbardziej możliwe. Dzięki zastosowaniu takich zabiegów, jak laserowe usuwanie rozstępów można zregenerować skórę i odbudować zdrową tkankę w obrębie rozstępów. Każdy, kto zdecyduje się na zabieg laserowy i wykona pełną, zalecaną przez specjalistę, serię zabiegów, może liczyć na faktyczną poprawę wyglądu skóry i widoczne spłycenie rozstępów na brzuchu. W wielu przypadkach rozstępy stają się zupełnie niewidoczne. Dla uzyskania najlepszych efektów zaleca się przeprowadzenie serii 3-5 sesji w dwutygodniowych odstępach. Ostateczną liczbę zabiegów ustala lekarz podczas konsultacji z pacjentem. Większej liczby zabiegów mogą wymagać starsze, utrwalone rozstępy w kolorze białym, ponieważ są one mniej widoczne dla lasera. Efekty usuwania starszych rozstępów na brzuchu mogą być też mniej widoczne. Dlatego warto zgłosić się z rozstępami do specjalisty jak najwcześniej – zaraz po tym, jak się pojawią, by jak najwcześniej rozpocząć skuteczną terapię.

W razie innych pytań na temat usuwania rozstępów skontaktuj się ze specjalistami z Kliniki Miracki w KatowicachPodobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *