Menopauza – jak złagodzić niechciane efekty zmian w organizmie?

Menopauza

Rozdrażnienie, zmęczenie, uderzenia gorąca. To tylko niektóre z objawów, jakie pojawiają się w czasie menopauzy. Chociaż każdy organizm reaguje inaczej na zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym okresie, to dla większości kobiet nie jest to łatwy okres. Warto zatem wiedzieć, jakie dolegliwości mogą wystąpić w czasie klimakterium i w jaki sposób można je złagodzić. 

Jakie objawy towarzyszą klimakterium?

W okresie klimakterium w organizmie kobiety dochodzi do licznych zmian, na skutek których następuje kres możliwości rozrodczych i ustanie cykli miesiączkowych.

Główne objawy, jakie mogą wystąpić w okresie menopauzy to:

 • uderzenia gorąca i nadpotliwość;
 • problemy z koncentracją i pamięcią;
 • sucha skóra;
 • wypadanie włosów;
 • spadek libido;
 • problemy ze snem;
 • zmęczenie;
 • spowolniony metabolizm;
 • wahania nastroju i drażliwość;
 • zmiany skórne;
 • zwiększone stężenie cholesterolu;
 • suchość pochwy;
 • nietrzymanie moczu.

Poza tymi dolegliwościami zwiększa się ryzyko chorób serca, osteoporozy i ryzyko infekcji układu moczowego. Nasilenie i czas trwania objawów jest różny. Niektóre kobiety potrzebują pomocy, aby złagodzić niechciane zmiany w organizmie. Można to zrobić, stosując środki farmakologiczne lub domowe metody.

Farmakologiczne metody na niechciane skutki menopauzy

W przypadku, gdy objawy menopauzy są naprawdę dokuczliwe, warto udać się do lekarza, aby przepisał środki farmakologiczne uzupełniające niedobór hormonów, przede wszystkim estrogenów. Hormony mogą być podawane na różne sposoby, między innymi domięśniowo poprzez zastrzyk, doustnie, czyli w tabletkach lub dopochwowo, poprzez aplikację specjalnego żelu. Takie leczenie nazywamy hormonalną terapią zastępczą. Jest bardzo skuteczne, jednak trzeba pamiętać, że mogą istnieć pewne przeciwwskazania do jego zastosowania.

Naturalne metody łagodzące objawy klimakterium 

Kobiety, które przechodzą klimakterium, powinny pamiętać o tym, jak ważną rolę dla zdrowia odgrywa aktywność fizyczna i utrzymywanie prawidłowej masy ciała. Istotna jest także odpowiednia dieta, bogata w białko, owoce i warzywa. Na skutek zmian hormonalnych dochodzi do osłabienia kości. Aby uniknąć pojawienia się osteoporozy, należy dostarczać organizmowi wapń oraz witaminę D. Warto również sięgnąć po pokarmy bogate w fitoestrogeny, czyli naturalne związki roślinne naśladujące działanie estrogenu. Zawiera je tofu, soja, sezam, siemię lniane i fasola. Ulgę w objawach klimakterium może też przynieść picie ziołowych mieszanek. Kojące działanie ma chociażby mięta, melisa czy rumianek. Dobre samopoczucie pomaga zachować herbatka z dziurawca lub szałwii.

Niezbędne kosmetyki dla kobiet w okresie menopauzy

Jedną z bolączek kobiet w okresie przekwitania jest . Zmiany hormonalne, jakie zachodzą w tym czasie w organizmie kobiety, obniżają zdolności regeneracyjne skóry. Na skutek spadku poziomu estrogenów, zaczynają zanikać włókna kolagenowe, odpowiedzialne za młody wygląd i jędrność. Może to prowadzić do powstawania zmarszczek, przebarwień, i nadwrażliwości skóry. Potrzebna jest zatem odpowiednia pielęgnacja, polegająca na oczyszczaniu, nawilżaniu i regeneracji. Najlepiej zastosować kosmetyki, które zawierają kwas hialuronowy, witaminę E, mocznik, kwas mlekowy, nienasycone kwasy tłuszczowe czy glicerynę. Doskonałe właściwości nawilżające i zmiękczające ma masło shea, natomiast ceramidy wygładzają drobne zmarszczki i chronią przed utratą wody. Niestety nie da się całkowicie zatrzymać procesu starzenia się skóry, ale odpowiednia pielęgnacja znacznie spowolni zachodzące zmiany.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *