Czy rozstępy są bolesne?

Czy rozstępy są bolesne?

Jeśli jesteś w ciąży, prawdopodobnie zastanawiasz się „Czy rozstępy są bolesne?”. Jeśli masz ciasny brzuszek lub suchą skórę, możesz być bardziej podatna na powstawanie tych nieestetycznych rozstępów. Sucha skóra jest krucha i bardziej podatna na uszkodzenia niż skóra nawilżona. Wewnętrzne uda, które są w stałym kontakcie z ubraniami, to kolejny obszar podatny na te znaki. Ponadto, na brzuchu znajduje się cienka skóra, która jest jeszcze bardziej podatna na uszkodzenia.

Objawy

Objawy rozstępów mogą być trudne do zidentyfikowania, ale jeśli są na Twoim ciele, powinnaś odwiedzić lekarza. Istnieje kilka różnych rodzajów rozstępów, w tym te spowodowane przez genetykę i zaburzenia hormonalne. Mogą one być również spowodowane stosowaniem sterydów lub sterydów anabolicznych. Niektóre kobiety są bardziej podatne na rozstępy niż inne.

Rozstępy wyglądają jak wgniecione linie lub smugi na skórze. Zazwyczaj są fioletowe lub czerwone i mogą występować wielokrotnie. W końcu bledną do jasnoróżowego lub białego koloru. Mogą pojawić się na brzuchu, pośladkach lub górnej części ramion. Istnieje kilka sposobów leczenia tych rozstępów.

Leczenie medyczne rozstępów może być połączeniem środków domowych i procedur medycznych. Lekarz może ocenić stopień zaawansowania rozstępów i określić najlepszy sposób leczenia. Leczenie może obejmować różne metody, od zmian w diecie po terapię laserową. Ważne jest, aby porozmawiać z dostawcą opieki zdrowotnej o swojej historii medycznej, w tym, czy bierzesz sterydy. Leki te mogą powodować podwyższony poziom kortyzolu, co może prowadzić do powstawania rozstępów.

Rozstępy mogą być bolesne i powodować wiele innych problemów. Pojawiają się jako cienkie, faliste linie i mogą występować w dowolnym miejscu na ciele. Mogą być swędzące lub pasmowate i pojawiają się w różnych kolorach i fakturach. Podczas gdy większość ludzi nigdy nie dostanie rozstępów, u niektórych mogą one powstać z powodu gwałtownego przyrostu lub utraty wagi.

Domowe sposoby na rozstępy mogą obejmować pocieranie ich sokiem z cytryny. Jest to powszechny środek od wieków i chociaż nie jest naukowo udowodniony, pomógł wielu osobom znaleźć ulgę w rozstępach. Nałożenie maści zawierającej oczar wirginijski lub wazeliny na dotknięty obszar może również pomóc zmniejszyć nasilenie rozstępów.

Innym sposobem, aby pomóc zapobiec lub zmniejszyć rozstępy jest zwiększenie spożycia witaminy D. Badania wykazały, że odpowiednia ilość witaminy D może zmniejszyć szanse na rozwój rozstępów, a łatwo jest uzyskać tę witaminę ze słońca.

Przyczyny

Chociaż możesz zmniejszyć rozstępy za pomocą kremu nawilżającego, nie ma domowego środka, który wyeliminuje je całkowicie. Powinieneś zobaczyć dermatologa dla bardziej skutecznego rozwiązania. W niektórych przypadkach lekarz może zalecić kremy i maści kortykosteroidowe, aby zmniejszyć wygląd rozstępów. Alternatywnie, przyczyną rozstępów mogą być pewne rodzaje uwarunkowań genetycznych.

Zmiany hormonalne są również czynnikiem przyczyniającym się do powstawania rozstępów. Te wahania poziomu kortyzolu mogą osłabiać włókna kolagenowe w skórze. Kolagen jest głównym składnikiem strukturalnym skóry i odpowiada za jej jędrność i sprężystość. Podczas ciąży Twoja skóra jest często rozciągana poza normalny zakres, co może prowadzić do rozstępów.

Spożywanie pokarmów bogatych w witaminę C pomoże zapobiec rozstępom poprzez zwiększenie elastyczności skóry. Pokarmy z witaminą C zawierają przeciwutleniacze i pomagają skórze wchłaniać żelazo i kolagen. Ponadto, powinnaś jeść produkty bogate w witaminę E, w tym orzechy i awokado. Witamina E pomaga skórze wchłaniać składniki odżywcze i smarować ją od wewnątrz. Pokarmy z witaminą A to m.in. jajka, brokuły, marchewki i masło.

Rozstępy podczas ciąży mogą być dość niepokojące. Są one jednak normalne i można je zminimalizować, przybierając na wadze powoli i stabilnie. Jeśli przybierzesz na wadze zbyt szybko, możesz być bardziej narażona na rozwój tych brzydkich linii. Zdrowy wskaźnik BMI dla kobiet wynosi od 18,5 do 25. Jeśli jednak rozstępy wpływają na Twoje codzienne życie, powinnaś udać się do lekarza.

Rozstępy najczęściej występują w czasie ciąży, ponieważ włókna skóry pod naskórkiem ulegają rozciągnięciu. W efekcie najbardziej narażone na nie są kobiece brzuszki, uda i piersi. Ale mogą się one tworzyć także w okresie dojrzewania. Kiedy dziewczyna osiąga wiek dojrzewania, w krótkim czasie przybiera na wadze dużą ilość kilogramów.

Rozstępy są spowodowane rozpadem szkieletu kolagenu i elastyny w skórze. Warunki te prowadzą do pojawienia się na skórze fioletowych, różowych i purpurowych smug. Mogą one pojawić się na udach, pośladkach, grzbietach ramion, bokach i nad kolanami. Ostatecznie zaczerwienienie zostanie zastąpione przez białe smugi. W rzeczywistości te smugi to blizny.

Zabieg

Laserowe leczenie rozstępów jest skuteczną opcją leczenia szpecącej skóry. Zabieg polega na użyciu specjalistycznego, ręcznego narzędzia obsługiwanego przez specjalistę od skóry. Narzędzie to dostarcza kombinację ciepła termicznego i długości fal świetlnych do uszkodzonej skóry, uruchamiając naturalny proces regeneracji organizmu. Zabieg jest szybki, bezbolesny i na ogół nie ma przestojów.

Rozstępy są oznaką szybkiego przyrostu lub utraty wagi albo gwałtownego kurczenia się i rozszerzania skóry. Pojawiają się jako fioletowe lub uniesione różowe linie, które ostatecznie stają się srebrzyste. W niektórych przypadkach mają również ciemny kolor. Chociaż nie ma ostatecznego leczenia, większość cierpiących będzie zadowolona z naturalnego środka na rozstępy. Właściwe leczenie jest ważne dla zapobiegania dalszym uszkodzeniom skóry i utrzymania jej wyglądu. Konieczna może być również konsultacja z lekarzem, jeśli rozstępy powodują ból i dyskomfort.

Chociaż skuteczność zabiegów miejscowych na rozstępy jest nadal niejasna, może warto spróbować dla kobiet z nowo powstałymi rozstępami. Produkty te powinny być stosowane codziennie i należy je wmasować w skórę. Ważna jest również odpowiednia dieta, która jest bogata w witaminy A, C i cynk. Picie sześciu do ośmiu szklanek wody dziennie może również pomóc w tej dolegliwości.

Inną opcją na rozstępy jest leczenie laserowe. Ten niechirurgiczny zabieg wykorzystuje impulsy frakcyjnego światła laserowego do rozbijania rozstępów. Procedura ta zmniejsza zaczerwienienie i wygładza powierzchnię skóry. Poprawia również wygląd rozstępów. Metoda ta może być stosowana w połączeniu z leczeniem miejscowym.

Laserowe leczenie rozstępów to nieinwazyjny zabieg, który trwa 30 minut i jest bezpieczny zarówno dla starych, jak i nowych rozstępów. Większość pacjentów nie odczuwa bólu podczas zabiegu. Chociaż nie jest to trwałe rozwiązanie, jest skuteczne i może być wykonane w wielu sesjach. Dla bardziej poważnych rozstępów, terapia laserowa może być właściwą opcją.

Zapobieganie

Utrzymywanie ciała nawilżonego i jędrnego jest kluczowe dla zapobiegania rozstępom. Staraj się jeść dużo pełnych ziaren, owoców, warzyw i chudego białka. Składniki te zawierają kolagen, który pomaga naprawić skórę i utrzymać jej nawilżenie. Możesz również włączyć kwasy tłuszczowe omega-3, które są korzystne dla skóry. Kwasy te można znaleźć w tłustych rybach. Złuszczanie może również zapobiegać powstawaniu rozstępów.

Chociaż niektóre kremy miejscowe twierdzą, że zapobiegają rozstępom, większość badań wykazała niewielkie korzyści. W opublikowanym w 2012 roku przeglądzie Cochrane stwierdzono, że nie ma wysokiej jakości badań wskazujących, że preparaty miejscowe są skuteczne w zapobieganiu rozstępom w czasie ciąży. Nawet miejscowe kortykosteroidy nie mogą zapobiec rozstępom, ale mogą zmniejszyć ich wygląd.

Niektóre komercyjne produkty zawierają naturalne składniki i są sprzedawane jako skuteczne środki na rozstępy. Składniki te są ogólnie bezpieczne i mają dobry profil bezpieczeństwa. Jednak kilka badań przeprowadzono z pojedynczo zaślepionymi uczestnikami, co może skutkować stronniczymi wynikami. Nadal konieczne jest przeprowadzenie własnych badań, aby określić, które zabiegi na rozstępy są najbardziej skuteczne dla Twojego stanu skóry.

Jeśli jesteś w grupie wysokiego ryzyka wystąpienia rozstępów, powinnaś codziennie stosować preparat przeciw rozstępom. Można to robić przez całą ciążę i po porodzie. Im wcześniej rozpoczniesz leczenie, tym mniejsze będzie Twoje ryzyko. Niektóre czynniki, które mogą zwiększyć ryzyko powstawania rozstępów to zaburzenia hormonalne i długotrwałe stosowanie leków kortykosteroidowych.

Regularne złuszczanie skóry to kolejny sposób na zapobieganie pojawieniu się rozstępów. Dobry środek złuszczający może zmniejszyć widoczność rozstępów, jednocześnie wspomagając zdrowe krążenie. Środki złuszczające mogą pomóc w złuszczaniu skóry, więc najlepiej stosować je codziennie, zanim pojawią się pierwsze plamy. Masowanie obszaru z kremem do usuwania rozstępów może również pomóc zmniejszyć ich wygląd. Masowanie tego obszaru będzie również promować krążenie krwi i przyniesie tlen do dotkniętych komórek skóry.

Należy również unikać niektórych leków, które mogą zwiększyć prawdopodobieństwo wystąpienia rozstępów. Należą do nich kortykosteroidy, sterydy i hormony. Stosowanie miejscowych kortykosteroidów lub doustnych kortykosteroidów zmniejszy elastyczność Twojej skóry, co z kolei zwiększy ryzyko wystąpienia rozstępów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *