Czy antykoncepcja powoduje tycie?

antykoncepcja a tycie

Być może słyszałaś, że pigułka może powodować przyrost wagi. Rozumiemy, że dla niektórych osób jest to powód do niepokoju i może nawet sprawić, że całkowicie zrezygnujesz z przyjmowania pigułki. Dlatego też dołożyliśmy wszelkich starań, aby wyjaśnić, dlaczego w niektórych przypadkach pigułka może powodować przyrost masy ciała, ale nie zapominaj, że każdy jest inny i może inaczej reagować na tabletki antykoncepcyjne.

Niektóre kobiety i osoby z macicą mogą doświadczyć niewielkiego przyrostu masy ciała po rozpoczęciu stosowania nowej pigułki antykoncepcyjnej, podczas gdy wiele osób nie zauważy żadnej różnicy.

„Pigułka” może odnosić się do pigułki łączonej (która zawiera syntetyczne wersje hormonów estrogenu i progesteronu) lub pigułki zawierającej wyłącznie progestagen (PoP). Hana jest pigułką zawierającą tylko progestagen, więc dowiedzmy się więcej o tym, czy PoP może powodować przyrost masy ciała.

CZY TABLETKA ZAWIERAJĄCA WYŁĄCZNIE PROGESTAGEN MOŻE SPOWODOWAĆ PRZYROST WAGI?

Chociaż przyrost masy ciała jest wymieniony jako częsty efekt uboczny pigułki zawierającej tylko progestagen i może dotyczyć do 1 na 10 osób, ważne jest, aby pamiętać, że pigułki takie jak Hana mogą wpływać na ludzi w różny sposób. Dowody wskazują również, że gdy ludzie rzeczywiście przybierają na wadze w związku z pigułką, nie oznacza to, że piętrzą się na niej kilogramy. Może nastąpić niewielki wzrost wagi, ale nie jest to często znacząca ilość.

Przegląd 22 badań dotyczących zarówno mini pigułki, jak i połączonej pigułki wykazał, że uczestnicy zyskali mniej niż 4,4 funta (2 kilogramy) po 6 lub 12 miesiącach od rozpoczęcia mini pigułki. Nie było dużej różnicy w przyroście wagi między tymi, którzy wzięli połączoną pigułkę lub pigułkę tylko progestagen.

DLACZEGO LUDZIE PRZYBIERAJĄ NA WADZE?

Kiedy ludzie przybierają na wadze, jest to zwykle spowodowane jednym z trzech czynników: zatrzymaniem płynów, zwiększeniem masy mięśniowej lub zwiększeniem ilości tkanki tłuszczowej.

Trudno jest stwierdzić, czy przyrost masy ciała ma związek z tabletką, ponieważ istnieje wiele innych powodów, dla których ktoś może przybrać na wadze. Waga ulega również naturalnym wahaniom i często zdarza się, że nawet w ciągu jednego dnia na wadze pojawiają się nieco inne liczby. Podczas gdy niewielki przyrost masy ciała może być wynikiem działania pigułki, należy również rozważyć, czy nie zmieniło się coś innego w Twojej rutynie.

JAK UNIKNĄĆ PRZYROSTU MASY CIAŁA PO PRZYJĘCIU PIGUŁKI

Wahania wagi są całkowicie normalne. Niektóre osoby zauważają niewielki wzrost wagi po rozpoczęciu stosowania nowej pigułki, ale należy pamiętać, że może to być również spowodowane innymi czynnikami.

Powiedzmy, że zaczęłaś brać pigułki, ponieważ jesteś w związku, a to oznacza, że chodzisz na więcej randek do restauracji lub korzystasz z większej ilości dań na wynos, gdy zwijasz się na kanapie ze swoim partnerem – czy możesz być pewna, że to pigułki sprawiają, że przybierasz na wadze, czy też korzystasz z odrobiny rozkoszy ze swoim nowym partnerem?

Jeśli chcesz utrzymać swoją wagę lub schudnąć, powinnaś stosować zdrową, zrównoważoną dietę i regularnie ćwiczyć. Należy pamiętać, że niektóre osoby mogą nie być w stanie schudnąć ze względu na istniejące wcześniej schorzenia, więc należy skontaktować się z lekarzem, jeśli uważasz, że tak jest w tym przypadku.

DIETA

Najlepszym sposobem na uniknięcie przyrostu wagi jest zdrowa dieta połączona z regularnymi ćwiczeniami. Jak w przypadku większości rzeczy w życiu, nie ma jednej uniwersalnej diety. Jedzenie dużej ilości warzyw, owoców i pełnych ziaren, jak również uważanie, aby nie jeść zbyt wielu wysokokalorycznych/cukrowych przekąsek może pomóc w utrzymaniu zdrowej wagi. Pamiętaj, że alkohol jest również wysokokaloryczny, więc ograniczenie jego spożycia jest dobrym pomysłem, jeśli martwisz się o przyrost wagi.

Ważne jest, aby nie traktować żadnych pokarmów jako „złe” lub „poza limitem”, ponieważ może się okazać, że będziesz ich bardziej pragnąć! Umiarkowanie jest kluczem do każdej dobrej diety, więc tak długo, jak większość Twoich posiłków jest zrównoważona i sprawia, że czujesz się usatysfakcjonowana i pełna energii, poradzisz sobie.Podobne tematy
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *