Czy nakłuwanie igłą może pomóc na blizny?

Czy nakłuwanie igłą może pomóc na blizny?

Wykonanie nakłucia igłą jest powszechną procedurą, która może zmniejszyć wygląd blizn. Zabieg polega na wprowadzeniu w skórę wysterylizowanych igieł. Skóra w naturalny sposób zacznie się goić po wkłuciach. W typowym zabiegu igła ma średnicę od 0,5 do 2,5 milimetra i wchodzi w skórę tylko na poziomie powierzchni.

Biopsja skóry

Biopsja skóry to zabieg, w którym usuwa się niewielki obszar skóry, a następnie bada się go. Biopsja może być wykonana na kilka sposobów. Rodzaj zastosowanej biopsji będzie zależał od stanu, wielkości i lokalizacji blizny lub zmiany. Procedura może wymagać znieczulenia obszaru za pomocą znieczulenia miejscowego. Biopsja punkcyjna polega na przecięciu górnej warstwy tłuszczu pod skórą za pomocą ostrego narzędzia. Po zabiegu nacięcie jest zamykane za pomocą szwów.

Powrót do zdrowia po wykonaniu biopsji skóry jest zazwyczaj szybki i bezbolesny. Ponieważ usuwany jest tylko niewielki fragment skóry, ryzyko zakażenia jest minimalne. Jednakże, pacjenci powinni przestrzegać instrukcji przez kilka dni po zabiegu, aby uniknąć zakażenia. Ponadto, pacjenci powinni unikać stosowania miejscowych antybiotyków na ten obszar do czasu całkowitego zagojenia się rany.

Aby wykonać biopsję skóry, dotknięty obszar jest odpowiednio oczyszczany za pomocą alkoholu. Do podawania znieczulenia i zakładania szwów należy stosować technikę sterylną, chyba że używa się niesterylnych rękawiczek. Biopsja o wielkości 2 do 3 mm nie wymaga zakładania szwów, natomiast biopsja o wielkości 4 do 5 mm jest prawie zawsze konieczna. Po zabiegu należy założyć na ranę opatrunek, aby upewnić się, że została ona prawidłowo zamknięta.

Nakłucie igłą izolowaną

Nakłucie igłą izolowaną to zabieg chirurgii kosmetycznej, który wykorzystuje maleńką igłę do usuwania blizn. Igła wykonana jest z 24-K złota, dzięki czemu wnika w skórę znacznie łagodniej niż zwykła igła. Zabieg ten jest zazwyczaj wykonywany przez profesjonalistów w klinikach. Jest skuteczny w redukcji blizn, ale nie jest pozbawiony ryzyka. Zabieg często wiąże się z pewnym zaczerwienieniem, które ustępuje po kilku godzinach. Pacjenci mogą również doświadczyć pewnego napięcia skóry po zabiegu. Jednak te efekty uboczne są zazwyczaj krótkotrwałe, a czas przestoju może się różnić w zależności od stopnia zaawansowania procedury.

Długość igły używanej w zabiegu zależy od grubości skóry. Zabieg nie będzie skuteczny, jeśli igła będzie zbyt krótka lub zbyt długa. Igła o długości większej niż 0,3 mm zwiększy wchłanianie składników aktywnych w skórę. Microneedling

Microneedling na blizny to bezpieczny zabieg, który może poprawić cerę i zredukować drobne linie i zmarszczki. Wspomaga produkcję nowych komórek skóry i rozbija starą tkankę bliznowatą. Zabieg jest również tańszy niż inne rodzaje zabiegów na blizny i wiąże się z dużo mniejszym ryzykiem wystąpienia przebarwień pozapalnych. Zabieg jest również bezpieczny dla większości typów skóry i stanowi doskonałą opcję dla każdego, kto ma blizny.

Microneedling działa poprzez rozbijanie tkanki blizny, co umożliwia wzrost nowych włókien kolagenowych. Te nowe włókna kolagenowe będą następnie objąć obszar i zmiękczyć tkankę blizny. W badaniu przeglądowym z 2020 roku stwierdzono, że microneedling jest skuteczny w leczeniu wszystkich rodzajów blizn.

Microneedling na blizny nie jest rozwiązaniem natychmiastowym. Potrzeba czasu, aby Twoja skóra przebudowała się i zagoiła. Oznacza to, że należy zaplanować co najmniej trzy do sześciu sesji zabiegowych. Końcowe rezultaty zastosowania microneedlingu będą się różnić w zależności od osoby. Niektórzy ludzie widzą natychmiastowe rezultaty, podczas gdy inni potrzebują od trzech do sześciu miesięcy, aby zobaczyć pełne korzyści.

Zastrzyki sterydowe

Chociaż zastrzyki sterydowe na blizny są coraz bardziej popularną opcją leczenia, wiążą się one z szeregiem zagrożeń. Zabieg może powodować różne natychmiastowe i opóźnione reakcje, w tym krwawienie, zasinienie i zakażenie. Ponadto u nieodpowiednich pacjentów mogą rozwinąć się zakażenia prątkami, które mogą prowadzić do poważnych problemów i rozprzestrzeniać się na kości i błonę śluzową przewodu pokarmowego.

Steryd stosowany podczas leczenia zmniejszy rozmiar i zmiękczy tkankę blizny. Mogą również wystąpić pewne skutki uboczne, takie jak zanik i przebarwienie skóry. Inną opcją leczenia bliznowców jest terapia uciskowa, która polega na noszeniu specjalnego urządzenia na bliźnie przez kilka miesięcy. Na bliznę można również zastosować miejscowo żel lub podkładkę zawierającą dwutlenek krzemu. Pomogą one zmniejszyć zaczerwienienie blizny.

Oprócz ryzyka związanego z reakcjami opóźnionymi, wstrzyknięcia sterydów mogą również prowadzić do zwiększenia wzrostu włosów w leczonym obszarze. U niektórych pacjentów może również wystąpić lipoatrofia, czyli utrata zlokalizowanej tkanki tłuszczowej. Ponadto, zabieg może również powodować niewielkie wgniecenia na skórze. Dodatkowo, powtarzane zabiegi mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia natychmiastowych efektów ubocznych. Miejscowa terapia blizn jest realną opcją dla pacjentów z historią blizn przerostowych lub keloidów.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *