Czy laserowe usuwanie blizn jest zdrowe? Jaki laser powinienem wybrać?

Czy laserowe usuwanie blizn jest zdrowe? Jaki laser powinienem wybrać?

Laserowe usuwanie blizn polega na wykorzystaniu ciepła i światła do usunięcia blizn. Chociaż procedura ta jest zazwyczaj bezpieczna, istnieją pewne zagrożenia. Niektórzy ludzie są wrażliwi na światło i mogą doświadczyć krwawienia podczas zabiegu. Niektórzy ludzie mogą wymagać wielu zabiegów, aby osiągnąć optymalne wyniki. Istnieje również możliwość uszkodzenia skóry i konieczność wielokrotnych wizyt kontrolnych.

Leczenie keloidów

Pierwszym krokiem w laserowym leczeniu keloidów jest zmniejszenie stanu zapalnego. Zastrzyki z kortykosteroidów pomagają kontrolować stan zapalny i zmniejszają ryzyko nawrotu keloidów. Zabieg laserowy może spowodować resurface keloidu i otaczającej go skóry. Należy jednak pamiętać, że zabieg laserowy może również powodować bliznowacenie i zaczerwienienie.

Inną opcją w przypadku keloidów jest radioterapia wiązką zewnętrzną. Zabieg ten wykorzystuje bardzo skupione wiązki światła do niszczenia komórek produkujących kolagen w dotkniętym obszarze. W przeciwieństwie do poprzednich metod, zabieg ten nie przenika do głębokich warstw skóry i nie wpływa na zdrowe tkanki. Niektórzy dermatolodzy mogą zalecić radioterapię, jeśli keloid jest duży lub powoduje dyskomfort.

W niedawno przeprowadzonym badaniu sprawdzono skuteczność laserowego leczenia keloidów u pacjentów z historią bliznowacenia związanego z keloidami. W jednym z takich badań 46-letni mężczyzna z rozległą keloidową blizną po oparzeniu na klatce piersiowej i ramieniu przeszedł trzy sesje laserowe w ciągu dwóch lat. Pacjent zgłosił znaczne korzyści kosmetyczne i funkcjonalne.

Leczenie blizn przerostowych

Zabiegi laserowe mogą stanowić doskonały wybór w leczeniu blizn przerostowych. Przy użyciu frakcyjnego lasera nieablacyjnego lekarz może skutecznie ukierunkować naczynia krwionośne w bliźnie, aby zmniejszyć jej rozmiar i kolor. Mogą one również pomóc zminimalizować świąd i ból. Zabiegi laserem frakcjonowanym mogą również przebudować bliznę, zmiękczając ją.

Blizny przerostowe pojawiają się zwykle na górnej części tułowia i nad skórą pokrywającą stawy. Pojawiają się po upływie od jednego do dwóch miesięcy od pierwotnego urazu i mogą być bolesne, swędzące lub ograniczać ruchy dotkniętego nimi stawu. Aby ustalić, czy leczenie laserowe będzie dla Pani/Pana odpowiednim rozwiązaniem, lekarz zbada najpierw Pani/Pana bliznę i określi, czy jest ona przerostowa. Jeśli blizna ma poważniejszy wygląd, może zostać zlecona biopsja.

W jednym z badań pacjenci z poważnymi bliznami przerostowymi zostali poddani terapii laserem frakcyjnym ablacyjnym w połączeniu z miejscowo stosowaną zawiesiną acetonidu triamcynolonu. Ilość podawanego leku zależała od wielkości i lokalizacji blizny. Na przykład, większe blizny na grubszej skórze otrzymywały 20 mg/ml acetonidu triamcynolonu, podczas gdy mniejsze blizny otrzymywały mniejszą dawkę. Leczenie powtarzano trzy do pięciu razy, a na blizny nakładano środek miejscowo znieczulający w celu zmniejszenia bólu.

Leczenie blizn pourazowych

W przypadku blizn pourazowych można zastosować wiele modalności w celu skorygowania problemów z bliznami. Może to być szczególnie pomocne u pacjentów z wieloma problemami z bliznami związanymi z urazem. Zabiegi mogą być stosowane jednocześnie, z dodatkiem terapii wspomagających, takich jak fizykoterapia. Pacjenci powinni skonsultować się ze swoim lekarzem w celu omówienia dostępnych dla nich opcji.

W badaniu zastosowano laser frakcyjny nieablacyjny emitujący fale o długości 1470 nm. Fluencja zabiegu była regulowana w zależności od twardości blizny. Gęstość zabiegu zwiększano stopniowo, w zakresie od 0,1 do 6 W. Maksymalna fluencja osiągnęła 989 kJ/cm2. Zabiegi wykonywano przez wiele punktów wejściowych z zachowaniem odległości od dwóch do czterech milimetrów wokół blizny.

Do leczenia blizn pourazowych opracowano terapie z wykorzystaniem częstotliwości radiowej i lasera frakcyjnego. Procedury te są bezpieczne i obarczone minimalnymi powikłaniami. Ważne jest jednak, aby bezpośrednio po zabiegu stosować miejscowe chłodzenie.

Leczenie blizn zanikowych

W leczeniu blizn zanikowych stosuje się zabiegi laserowe. Większość zabiegów wykorzystuje lasery nieablacyjne, takie jak Nd:YAG 1320 nm i diodowy 1450 nm. Pacjenci zazwyczaj poddają się trzem miesięcznym sesjom leczenia laserowego, aby zauważyć największą poprawę. Typowe wyniki mogą wynosić od czterdziestu do czterdziestu pięciu procent poprawy. Ocena kliniczna, ocena histologiczna i badania zadowolenia pacjentów wykazały, że leczenie laserowe może skutecznie zmniejszyć blizny zanikowe.

Lasery nieablacyjne wytwarzają uraz termiczny w skórze właściwej, nie powodując długotrwałej przebudowy blizn. Lasery nieablacyjne obejmują Nd:YAG 1320 nm, Q-switch Nd:YAG 1064 nm i laser diodowy 1450 nm. W badaniach klinicznych lasery te zostały uznane za bezpieczne i skuteczne w leczeniu blizn zanikowych. Jednakże lasery PDL 585 nm nie okazały się skuteczne w leczeniu blizn zanikowych ze względu na fakt, że nie penetrują wystarczająco głęboko, aby stymulować wystarczającą przebudowę kolagenu.

Lasery są obecnie najlepszym wyborem w leczeniu blizn zanikowych, ale nie wszystkie lasery są takie same. Różne lasery dają różne wyniki, a lekarze muszą zapoznać się z bezpieczeństwem i skutecznością każdego lasera przed wykonaniem zabiegu. Ponadto nie jeden laser zapewnia całkowite usunięcie blizny i może być konieczne połączenie kilku opcji leczenia w celu uzyskania najlepszych wyników.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *